מה זה KPI

מה זה KPI וכיצד ניתן לבנות אותם בצורה יעילה?

תוכן עניינים

במאמר זה, נעסוק בשאלה מה זה KPI ונספק דוגמאות מעשיות למדדים שיכולים לשמש כ-KPI במגוון תחומים עסקיים. כמו כן, נעסוק בגורמים המשפיעים על בחירת KPI יעילים ונתמקד באתגרים הנלקחים בחשבון בעת קביעתם ובאופן ההתמודדות עימם.

מה זה KPI ומה תפקידם?

Key Performance Indicator) KPI) או מדדי ביצוע מרכזיים, אלו כלים חשובים בניהול עסקי שמסייעים למערך הניהול לעקוב, למדוד ולנתח את ההתקדמות וההישגים של העסק. בעזרת מדדי ה-KPI, מערך הניהול מקבל מידע חשוב ומדויק, שעוזר לזהות את נקודות החולשה והחוזקה בעסק. המדדים הרלוונטיים תורמים לניתוח ולשיפור יעילות העסק והתקדמותו, קביעת החלטות מבוססות נתונים מדויקים, והגעה למטרות עסקיות בצורה יעילה ומוצלחת. חשוב להבין כי הגדרת KPI חיונית הן בשלביו הראשונים של העסק וכאשר שוקלים איך לפרסם אותו והן בשלבים מתקדמים יותר כאשר כבר מדובר בעסק מוכר ומצליח.

נגן וידאו אודות Key Performance Indicator

איך ניתן להגדיר KPI יעילים ונכונים עבור העסק שלי?

ניתוח עסקי

ניתוח עסקי הוא תהליך חשוב להבנת יעילות וביצועי העסק. במסגרתו יש לפרט את כלל המרכיבים של העסק, לזהות נקודות חוזק וחולשה ולקבוע קריטריונים ו-KPI נכונים למדידה והשוואה. כמו כן, חשוב לשקול את הסיכונים העסקיים ולהציב אסטרטגיות לטיפול בהם. ניתוח עסקי הוא כלי חשוב לקבלת החלטות מבוססות נתונים והבטחת הצלחתו וצמיחתו של העסק.

התאמת KPI לתחום ומטרות העסק

כדי להגדיר KPI יעילים ונכונים לעסק שלך, חשוב להתמקד במדדים המשקפים את חזון העסק ומטרותיו. בחירת מדדי הביצוע צריכה להתבצע בהתאם לסוג העסק והתחום בו הוא פועל. חשוב לבחור מדדים רלוונטיים, ברורים וכמותיים, ולהימנע ממדדים מורכבים מדי. עמידה בסדר יום והתמקדות בשיפור והתקדמות העסק יכולה לסייע רבות בהבנת התהליכים והמערך הניהולי.

כלים ותהליכים למדידת KPI

כדי למדוד ולנתח את ה-KPI בצורה יעילה ומדויקת, יש להשתמש בכלים ותהליכים מתקדמים. אחד הכלים הפופולריים לניתוח הנתונים והביצועים, הוא מערכת ERP המאפשרת ניהול ומעקב אוטומטי אחר מדדים חיוניים.

כלים נוספים כוללים לוחות בקרה (Dashboards) שמאפשרים לקבל מבט מהיר ומרוכז על הפעולות החשובות והמקדימות ולמדוד את הישגיך בזמן אמיתי. כמו כן, תהליכים כמו ניתוח נתונים (Data Analysis) וכריית מידע (Data Mining) יעזרו לך להבין מאורעות, מגמות וקשיים מוקדמים ולייעל את התהליך בכללותו. דוגמא מצוינת בהקשר זה הוא תחום ה SEO בו קיימים מגוון כלים מתקדמים שמסייעים לעקוב אחר קידום האתר באמצעות מדדי ביצוע חשובים ביניהם כמות הטראפיק החודשי, כמות מילות מפתח בהן מדורג האתר, כמות הקישורים הנכנסים ועוד.

ניתוח עסקי

אילו סוגי KPI קיימים?

קיימים מספר סוגים של KPI המשמשים למדידת ביצועים והתקדמות בעסקים. כל סוג מתרכז בתחומים שונים ומספק מידע מאוד חשוב לניהול. בין הסוגים הנפוצים ניתן לכלול:

 • פיננסיים: מדדים הקשורים לתוצאות הפיננסיות של העסק, כמו רווחיות, הכנסות, רווחים, הוצאות ועוד.
 • לקוחות: מדדים העוסקים בחווית הלקוח, כמו רמת שביעות רצון, שיעורי השימוש בשירותים או מוצרים, והמענה לפניות.
 • תהליכים פנימיים: מדדים המעריכים את יעילות התהליכים בארגון, כמו זמן תגובה, תהליכי הייצור או עבודת הצוות.
 • איכות: מדדים הקשורים לאיכות המוצרים או השירותים, כמו תצוגת מוצר, תקינות ייצור ותגובות מלקוחות.
 • ביצועים ותפוקה: מדדים המעריכים את יעילות ותוצרת העסק.

בחירת סוג ה- KPI תלויה בצרכים ובמטרות העסק ומאפשרת למערך הניהול לעקוב ולהתמקד בתחומים המרכזיים והקריטיים להצלחתו.

מהם הגורמים המשפיעים על הגדרת KPI?

יעד בר השגה (Objective)

יעד בר השגה הוא מדד מרכזי ב-KPI שמתרכז בהגשת המטרות העיקריות של העסק. גורם זה מציין את התוצאה הסופית הרצויה וההכרחית להשגת הצלחה בעסק. על יעד בר השגה להיות ברור, מדוד באופן כמותי ובפרקי זמן קבועים. באופן זה ניתן למדוד בצורה עקבית ומדויקת את ההתקדמות וההישגים של העסק.

רלוונטיות (Relevance)

על ה-KPI להיות רלוונטיים ומותאמים למטרות העסק. בקביעת ה-KPI על הצוות להיות מודע לגורמים שיכולים להשפיע על העסק ולהתייחס אליהם בבחירת המדדים. הגדרת ה-KPI צריכה להתמקד בנקודות הרלוונטיות בהם קיימת ציפייה לראות התקדמות ושיפור ולקדם את העסק להשגת היעדים הארגוניים.

יכולת למדידה כמותית (Measurability)

KPI יעילים יימדדו בצורה כמותית. יכולת מדידה כמותית תסייע לקבוע עקרונות באופן אמין ולקבל החלטות מבוססות נתונים מדויקים. המדדים יתבצעו בצורה שתאפשר ניתוחים סטטיסטיים והשוואה בין תקופות זמן שונות, כך שניתן יהיה לבקר תהליכי שיפור והתקדמות עבור מגוון יעדים.

הגבלת זמנים (Time-bound)

הגבלת זמנים היא עקרון חשוב בקביעת KPI. הגבלת המדדים בזמן קבוע ומוגדר מראש מאפשרת מעקב אחר התקדמות, זיהוי צרכים לשינויים, תכנון מדויק והתמקדות בהשגת היעדים בצורה מהירה ויעילה.

שיפור מתמיד באמצעות KPI

אתגרים בקביעת KPI

קביעת KPI יעילים ומתאימים לעסק עשויה להיות מאתגרת. לפניכם כמה מהאתגרים המרכזיים:
 • קביעת מדדים רלוונטיים: חשוב לבחור במדדים שמשקפים באופן נכון את יעילות העסק ומקושרים ישירות למטרותיו. יש להימנע ממדדים לא רלוונטיים שיכולים להקשות על ניתוח נתונים ותהליכי שיפור.

 • איחוד תחומי העסק: חברות גדולות ומורכבות עשויות להיתקל בקושי להבין מהם המדדים החשובים ביותר לכל תחום בו הן פועלות ובעקבות כך להגדיר KPI כלליים שאינם מתמקדים בכל אחד מהתחומים.

 • חוסר יכולת למדידה כמותית: מדדים מסוימים עלולים להיות מורכבים למדידה כמותית, מה שיכול לגרום לקשיים בניתוחם ובערכתם.

 • התאמה לשינויים: המספרים המוצגים על ידי KPI יכולים להשתנות בהתאם לשינויים הפנימיים והחיצוניים של העסק. חשוב לשמור על גמישות ולהגדיר מדדים שיותאמו לתנאים בסביבה משתנה.

 • התאמה לתרבות הארגונית: קביעת KPI עלולה להתנגש עם תרבות הארגון ולגרום להתנגדות וקושי ביישום. חשוב לכוון את ה-KPI באופן שיתאימו לתרבות הארגון ויקבלו תמיכה רחבה מצוות העובדים.

התמקדות בכל אחד מהאתגרים הללו תסייע בהגדרת KPI יעילים שישפרו את ביצועי העסק שלך ויאפשרו להשיג את יעדיו העסקיים בצורה הטובה ביותר.

דוגמאות KPI עבור ענפי פעילות שונים

מדדי KPI עבור חברות שיווק דיגיטלי

שיעור ההשתתפות (Engagement Rate): מדד אשר מעריך את כמות הצפיות והשתתפויות בקמפיינים שיווקיים, כגון קליקים, לייקים, שיתופים וכו'. זהו מדד פופולרי ומרכזי לקביעת רמת ההצלחה של קמפיינים ופרסום ברשתות החברתיות ובאתרים ברחבי הרשת.

מדדי KPI עבור חברות שירות

זמן טיפול ממוצע (Average Handling Time): מדד המשקף את הזמן שנדרש לחברה בכדי לטפל בפניות ובקשות לקוחות. קיצור הזמן הממוצע מפעם לפעם תעיד על שיפור ביעילות צוות העובדים.

מדדי KPI עבור חברות מכירות

יחס המרה (Conversion Rate): מדד שמציג את היחס בין מספר הלידים שהתקבלו לכמות העסקאות שנסגרה מתוכם. ככל שיחס זה יותר גבוה, הדבר מעיד על יעילות בהמרת הגולשים והלידים ללקוחות משלמים.

מדדי KPI עבור חברות פיתוח מוצרים

קצב הפיתוח (Development Velocity): מדד אשר מעריך את כמות הפיתוחים שהושלמו בזמן מוגדר, כמו גם את מספר הפיתוחים שנקלעו לעיכובים. ניהול יעיל של קצב הפיתוח יכול לסייע בהגשת מוצרים לשוק בזמן הרצוי וליצירת תהליכי פיתוח יעילים.

Performance Managmet

סיכום ומסקנות

 1. KPI הם מדדי ביצוע מרכזיים המשמשים לניהול ולמדידת התקדמות והישגים בעסק.
 2. קביעת KPI יעילים דורשת ניתוח עסקי, התאמה לתחומים ומטרות העסק ושימוש בכלים ותהליכים רלוונטיים.
 3. על מדדי הביצוע להיות רלוונטיים, מדויקים מבחינה כמותית ותחומים בפרקי זמן קבועים.
 4. גורמים המשפיעים על הגדרת KPI כוללים: יעד בר השגה, רלוונטיות, יכולת למדידה כמותית, והגבלת זמנים.
 5. קיימים מגוון אתגרים בהגדרת מדדי ביצוע מדויקים שחשוב להתייחס אליהם כאשר ניגשים לתהליך זה.

  להמשך קריאה בנושא מה זה
  KPI לחצו כאן.
חיפוש
ניהול מוניטין ברשת
מה זה ניהול מוניטין ברשת

מהו ניהול מוניטין ברשת ומדוע הוא חשוב? ניהול מוניטין ברשת מתייחס לניהול תדמית ולמוניטין של אדם, עסק או מותג במרחב הדיגיטלי – בעיקר באינטרנט, במנועי

קרא עוד »
להמשך קריאה
אהבתם? שתפו את הפוסט
לירן ווטרו
לירן ווטרו

מקדם אתרים ומשווק דיגיטלי בעל ידע וניסיון רב. עוסק רבות בבניית וקידום אתרים, קמפיינים ממומנים, צילום ועריכת סרטוני וידאו, ניהול ערוצי יוטיוב, כתיבת תוכן ומגוון שירותי שיווק ופרסום נוספים.