איך להכין מצגת משקיעים מנצחת

איך להכין מצגת משקיעים מנצחת – המדריך המלא

תוכן עניינים

איך להכין מצגת משקיעים איכותית ומה חשיבותה?

מצגת משקיעים היא אחד הכלים החשובים ביותר בארסנל של יזם סטארטאפ.
מצגת טובה יכולה להבדיל בין גיוס השקעה מוצלח לבין דחייה מוחלטת. זוהי ההזדמנות שלך כיזם להציג את החזון, להסביר את הבעיה שאתה פותר, לתאר את המוצר או השירות, להראות ניתוח שוק משכנע, ולשכנע את המשקיעים להשקיע בך. מצגת טובה היא בהירה, ממוקדת וישירה לנקודה. היא מציגה את הנתונים והעובדות בצורה גרפית וחזותית. לעומת זאת, מצגת גרועה יכולה להרוס לחלוטין את הסיכויים שלך לגייס. עליך להשקיע מחשבה רבה בהכנת המצגת ולהתייעץ עם מנטורים שיעזרו לך לשפר אותה.
במדריך המקיף הבא נסביר צעד אחר צעד איך להכין מצגת משקיעים מנצחת שתשכנע כל משקיע.

הגדרת מטרת המצגת וקהל היעד אליה היא פונה

לפני שמתחילים בעיצוב והכנת המצגת עצמה, חשוב ביותר להבין מהי מטרת המצגת ומי הם המשקיעים שאליהם היא פונה. המטרה כמובן היא לשכנע את המשקיעים להשקיע בחברה שלך. אבל כל משקיע הוא שונה עם קריטריונים וציפיות שונות. לדוגמה, משקיע אנג'ל (אדם פרטי) עשוי לחפש עסקאות הזנק וצמיחה מהירה, בעוד קרן הון סיכון גדולה יותר תתמקד בעסקים עם פוטנציאל להנפקה. לכן, חשוב ללמוד היטב את המשקיעים אליהם אתה פונה ולהבין מה הם מחפשים. בהתאם לכך תוכל להתאים את המצגת והמסרים שבה.

הגדרת מטרת המצגת

בחירת תבנית למצגת משקיעים - מספר כללי אצבע

הצעד הראשון בהכנת המצגת הוא בחירת תבנית עיצובית אחידה ומקצועית שתשמש את כל שקפי המצגת. התבנית כוללת את עיצוב הכותרות, בחירת סוגי הגופנים, צבעי רקע וטקסט ואפקטים חזותיים. מומלץ מאד ללכת על תבנית פשוטה ונקייה, ללא עודף קישוטים שיסיחו את הדעת. כמו כן, חשוב לוודא שקיימת ניגודיות גבוהה בין צבעי הרקע לצבעי הטקסט, על מנת לאפשר קריאות מרבית. שמירה על עקביות בעיצוב השקפים לאורך כל המצגת היא קריטית. יש להימנע משינויים פתאומיים בגופנים, בצבעים או באפקטים במהלך ההצגה. מומלץ לבחור גופן ברור וקריא, כגון Arial או Calibri, עם גודל מספק ולוודא שהטקסט מיושר כראוי ומרווח כנדרש. בעיצוב המצגת בPowerPoint, ניתן להשתמש בתבניות העיצוב המובנות כבסיס ולערוך אותן לפי הצורך.

מבנה מומלץ למצגת משקיעים

לאחר שבחרת תבנית עיצובית מתאימה, הגיע הזמן לחשוב על מבנה ואופן הצגת התוכן במצגת. להלן מבנה מומלץ:

מבוא וסקירה כללית

פתח בשקף פתיחה חזותי ומושך עם שם החברה שלך, לוגו, סלוגן וכותרת קצרה המסבירה מהי החברה. לאחר מכך, הצג סקירה כללית של הרעיון, המוצר, הטכנולוגיה והפתרון שאתה מציע תוך התמקדות בערך המוסף ובחדשנות. שתף מספרים ועובדות עיקריות כמו גודל השוק הפוטנציאלי או מספר הלקוחות שכבר השגת. זאת כדי לתת טעימה ראשונית של הפוטנציאל.

תיאור הבעיה או הצורך בשוק

הסבר מהי הבעיה או הצורך שהמוצר שלך עונה עליהם. תאר את החוסרים הקיימים בשוק או צרכים לא מסופקים של לקוחות. השתמש בנתונים, סטטיסטיקות ותובנות מהשטח כדי לתמוך בקיום הבעיה וללמד על הזדמנות שוק פוטנציאלית גדולה. לדוגמה, אם אתה בונה אפליקציית משלוחים, הראה נתונים על איחורים ובעיות בזמני אספקה בתחום. הדבר יצביע על הצורך בפתרון שלך.

המוצר - תיאור הפתרון שלך

לאחר שהצגת את הבעיה, תאר כיצד בדיוק המוצר שלך פותר אותה ונותן מענה לצרכים הללו. רשום את התכונות, המאפיינים והיתרונות הספציפיים שהפתרון המוצע מספק. הדגש כיצד הוא שונה וטוב יותר ממוצרים מתחרים קיימים. שלב תמונות, דיאגרמות או סרטונים קצרים שמראים כיצד המוצר עובד. זאת כדי שהמצגת תהיה מוחשית וויזואלית יותר ותאפשר למשקיעים להבין בצורה הטובה ביותר במה מדובר.

בעיה ופתרון

מודל הכנסות ורווחיות

אי אפשר לעסוק בשאלה איך להכין מצגת משקיעים מבלי לדון בנושא המודל העסקי. הסבר כיצד בדיוק אתה מתכנן להרוויח כסף מהמוצר או השירות שלך ומהם מקורות ההכנסה הצפויים. למשל, האם יש מודל מינויים חודשיים? רישיונות לשימוש? פרסום? עמלות? תשלום לפי שימוש? הגדר זאת בבירור. כמו כן, מומלץ להציג תחזית הכנסות ל-3-5 השנים הקרובות. הראה כיצד ההכנסות והרווחיות ילכו ויגדלו עם התרחבות הפעילות וצמיחת בסיס הלקוחות ושתף נתונים כמותיים ככל האפשר. משקיעים אוהבים לראות פוטנציאל צמיחה מהירה בהכנסות וברווח, הדגש זאת במידת הרלוונטיות.

התחרות - ניתוח השוק והמתחרים

ניתוח מעמיק של השוק, המגמות והמתחרים העיקריים הוא קריטי ובגדר חובה בכל מצגת משקיעים.
תאר מהו גודל השוק הכולל אליו אתה מכוון כעת ומה הפוטנציאל העתידי שלו במונחים כספיים. הצג נתונים על קצב צמיחת התחום שיראו כי יש ביקוש גדול והשוק גדל ומתרחב בקצב מהיר שאתה יכול "לתפוס" חלק ממנו. לאחר מכן, פרט מיהם השחקנים, המותגים והסטארטאפים המתחרים העיקריים בתחום. תאר בקצרה את הפתרונות שלהם, מה היתרונות הבולטים שלהם ומהם החסרונות שלדעתך קיימים בהם ואותם אתה משפר ועושה בצורה טובה יותר במוצר שלך. השוואה למתחרים מאפשרת להציג את ייחודיותך ואת הערך המוסף שאתה מספק מעבר לפתרונות הקיימים כיום.

שיטות ויזואליות להצגת התחרות

הנה מספר המלצות פופולאריות להצגה אפקטיבית של ניתוח התחרות במצגת המשקיעים

תצוגה בטבלה

אפשרות פופולרית היא טבלה המשווה בין החברה שלך לבין המתחרים העיקריים במדדים שונים רלוונטיים. לדוגמה: גודל שוק, מחירים, פלטפורמות זמינות, שיעור חדירה נוכחי, יתרונות תחרותיים ועוד. הטבלה מאפשרת השוואה ישירה צד בצד והדגשת היתרונות היחסיים של המוצר שלך.

ציר תחרותיות

אפשרות נוספת היא ציר תחרותיות היוצר הירארכיה ברורה בין הפתרונות השונים בשוק לפי קריטריון מסוים. למשל, ניתן לדרג את הפתרונות על ציר "יחס עלות-תועלת" או "מידת החדשנות". זה שוב מאפשר למקם את הפתרון שלך בעמדת יתרון ברורה.

דיאגרמת וון

שרטוט ויזואלי נוסף שימושי הוא דיאגרמת וון, המציגה מפה תחרותית על בסיס שני פרמטרים עיקריים בשוק. לדוגמה ניתן לבחור ציר "מחיר" וציר "איכות/רמת שירות". הדיאגרמה מראה היכן כל פתרון ממוקם ביחס למתחרים על בסיס שני הקריטריונים.

שלוש האפשרויות הללו יעילות להשוואות ויזואליות ברורות שמציגות את היתרון היחסי של הפתרון שלך בשוק התחרותי.

ניתוח שוק במצגת משקיעים

הצוות המייסד

מעבר למוצר עצמו, משקיעים מחפשים גם צוות מייסדים חזק ומנוסה שיוכלו להוביל את החברה להצלחה בשוק התחרותי. לכן, הקדש שקף או שניים להצגת הצוות – השכלה, ניסיון רלוונטי קודם, הישגים, מומחיות ייחודית וכדומה. אם הצוות חדש וחסר ניסיון, חפש מנטורים ויועצים מנוסים שיכולים "למלא את הפערים" ולתת לגיטימציה. אם יש לך כמה מייסדים, הצג כל אחד בנפרד והסבר מה הוא מביא לשולחן. תאר את התפקידים והאחריות של כל אחד בחברה.

סיכום וקריאה לפעולה

לקראת סיום המצגת סכם את כל הנקודות והיתרונות העיקריים ביתר תמציתיות: הצורך/הבעיה בשוק, הפתרון המוצע, הטכנולוגיה/המוצר, ניתוח השוק וכדומה. חזור על המסרים החשובים ביותר שברצונך שהמשקיעים ייקחו איתם הביתה. ולבסוף, סיים בקריאה ישירה לפעולה – בקש סכום כסף ספציפי שאתה מעוניין לגייס תמורת מניות בחברה בשיעור מסוים. לדוגמה: "אנחנו מחפשים השקעה של 400,000 דולר תמורת 20% מהחברה". ניסוח ישיר וברור משדר ביטחון ומקצועיות.

שפת המצגת

שפה ברורה, פשוטה וידידותית היא המפתח למצגת מוצלחת. הימנע ככל האפשר מסלנג מקצועי, ז'רגון ומונחים טכניים מורכבים.

בחירת השפה תלויה במידה רבה בקהל היעד אליו פונה המצגת. אם מדובר במשקיעים ישראלים, ניתן להציג בעברית. עם זאת, מגמה הולכת וגוברת היא להציג באנגלית איכותית וברורה ככל האפשר, מכמה סיבות:

 • רוב המונחים העסקיים והטכנולוגיים הם באנגלית
 • יש יתרון להציג מול משקיעים בינלאומיים פוטנציאלים
 • זה מקרין יוקרה ומקצועיות גדולה יותר.

עם זאת, חשוב לשים לב לדגשים הבאים:

 • הימנע מביטויים וסלנג שמייצרים רושם לא מקצועי
 • הקפד על שפה פשוטה גם באנגלית
 • אם יש מילים בעייתיות לתרגום, ניתן להשתמש במונח המקורי עם הסבר
 • בדוק שאין שגיאות כתיב או דקדוק – הן עלולות לפגוע מאוד ברושם
 • במידת הצורך, הסבר מונחים שאינם מובנים מאליהם.
 • דאג תמיד שהשפה תהיה מובנת לאדם מן השורה ללא רקע טכני מוקדם בתחום.

שילוב מדיה חזותית במצגת

מצגת יעילה חייבת לכלול אלמנטים ויזואליים וגרפיים רבים ש"ממחישים" את המילים. תמונות, איורים, דיאגרמות, גרפים ואפילו סרטונים קצרים יכולים להיות אפקטיביים במיוחד עבור מצגת המשקיעים שיצרתם.

להלן מספר דוגמאות:

 • תמונות של המוצר עצמו, ממשק האפליקציה או אנשים שמשתמשים בו.
 • המחשת תהליכים ודרך הפעולה של המוצר בעזרת דיאגרמות ותרשימי זרימה.
 • הצגת נתונים ופרמטרים שונים באמצעות גרפים מגמות או עוגות צבעוניות.
 • שילוב לוחות זמנים ואבני דרך שמראים את התקדמות הפיתוח.
 • מצגת מקוצרת או סרטון וידאו שמראים את המוצר בפעולה.

המטרה היא להפוך מושגים מופשטים לקונקרטיים ומוחשיים ככל הניתן עבור המשקיעים. כך הם יוכלו "לחוש" ולהבין טוב יותר את הפתרון שאתה מציע. עם זאת, יש להימנע מעומס יתר של אלמנטים ויזואליים ולשמור על איזון נכון בין טקסט לתמונות/גרפיקה. בסופו של יום הטקסט עדיין צריך להיות החלק המוביל והדומיננטי במצגת.

הכנת מצגת מקדימה למפגש

מצגת מקדימה לשליחה היא הגרסה המקיפה הכוללת את כלל המידע הרלוונטי למיזם. היא נשלחת למשקיעים ימים אחדים טרם המפגש, כהכנה ויצירת רושם ראשוני.

מאפייניה הבולטים: מספר רב יחסית של שקפים, פירוט מלא של הנתונים, שימוש בטקסטים ארוכים ומעמיקים, שפה מקצועית, שילוב עשיר של אלמנטים גרפיים ואפשרות לצרף מסמכים נלווים.

כדי להבטיח מצגת איכותית מסוג זה, יש להקפיד במיוחד על: ארגון לוגי ועקבי של התוכן, שמירה על רצף וזרימה בהגשת החומר, חלוקה ברורה לפרקים/כותרות, איזון נאות בין טקסט לעיצוב חזותי ודיוק בנתונים המוצגים.

יישום עקרונות אלה יבטיח מצגת איכותית ומקיפה לטובת המשקיעים ולתועלת המיזם.

חזרות והכנה מקצועית לקראת המצגת

השלב הבא הוא להתאמן ולהתכונן לקראת המצגת האמיתית מול המשקיעים. אין להקל ראש בנושא הזה. עבור על המצגת שוב ושוב, שנן את התוכן ואת נקודות המרכזיות עד שהכל זורם לך חלק ותרגל את ההצגה מול חברים וקרובי משפחה. קבל משוב על קצב הדיבור, שפת גוף, היכן כדאי להאריך/לקצר, חלקים שצריכים הבהרה נוספת ועוד. שכלל ושפר את המצגת בהתאם למשוב. רצוי גם לעבור על המצגת עם מנטורים ויועצים מקצועיים שעבדו מול משקיעים. אלו יוכלו להאיר לך נקודות חשובות שלא חשבת עליהן ולהציע שיפורים נדרשים. לבסוף, ודא שהמצגת מתאימה למגבלת הזמן שניתנה לך ושאתה מספיק להציג ולהסביר הכל במסגרת הזמן הזה. אם ישנם חלקים מיותרים, קצץ והתמקד בעיקר.

התמודדות עם שאלות המשקיעים

צפה מראש את שאלות המשקיעים והתכונן להשיב עליהן באופן בהיר, מקצועי ומשכנע. משקיעים לעיתים מתמקדים בשאלות קשות ומאתגרות, כדי לבחון כיצד אתה מגיב בלחץ. לכן אל תיבהל או תתרגז משאלה קשה. פשוט שאל אם אתה יכול להבהיר ולהבין טוב יותר למה הם מתכוונים ולאחר מכן ענה באופן ישר וכנה תוך מתן הסברים נחוצים. שאלות המשקיעים הן בעצם הזדמנות פז לחדד ולהרחיב על נקודות חשובות במצגת. באמצעות מתן התשובות שלך תוכל לחזק ולשכנע אף יותר. לכן, הקדש פרק זמן בהכנות ותרגל תשובות לשאלות צפויות שיכולות לעלות. למשל על המודל העסקי, התחרות, תחזית הכנסות וכדומה.

ראיון מול משקיעים

הכנת מצגת משקיעים לבד - כן או לא

על אף שניתן להכין מצגת למשקיעים לבד, מומלץ מאוד להיעזר באנשי מקצוע שיעזרו לך לשפר אותה ולמקד אותה במסרים הנכונים. ניתן להיעזר בכותבים מקצועיים לניסוח הטקסטים, מעצבים גרפיים לעיצוב החזותי של המצגת, יועצי שיווק לניתוח השוק ועוד. מומחים אלה יוכלו להביא לידי ביטוי את החזון והרעיונות שלך בצורה ברורה ומקצועית יותר. כמו כן, חשוב לקבל משוב ממנטורים ויזמים מנוסים שהציגו בעבר למשקיעים.

אנו ב Vataro Digital מבינים שהכנת מצגת משקיעים יעילה מחייבת מומחיות וניסיון. לכן אנו מציעים ללוות אותך בתהליך, תוך שילוב ידע מקצועי רב-תחומי. צוות המומחים שלנו כולל כותבים, מעצבים גרפיים ויועצי שיווק המתמחים בהכנת מצגות משקיעים ברמה הגבוהה ביותר. אנו נוודא שהמסרים העסקיים שלך יוצגו בצורה בהירה ומקצועית – וישכנעו כל משקיע.
למידע נוסף על הכנת מצגת משקיעים צרו קשר כעת: 055-720-8829 ונשמח לעמוד לשירותכם.

איך להכין מצגת משקיעים לבד

איך להכין מצגת משקיעים איכותית - טיפים קצרים שחשוב לזכור

 • הבן את קהל היעד והתאם לו את המצגת
 • ארגן את התוכן במבנה לוגי עם פרקי משנה ברורים
 • הדגש את הבעיה בשוק והפתרון של המוצר שלך
 • תאר באופן ויזואלי את אופן פעולת המוצר
 • הצג מודל הכנסות ופוטנציאל צמיחה ברור
 • נתח את המתחרים והדגש את יתרון הפתרון שלך
 • תרגל היטב את הצגת המצגת מול קהל
 • הייה מוכן לענות על שאלות מאתגרות ממשקיעים
 • שמור על שקיפות בנתונים הפיננסיים
 • הצג יעדים ריאליים שאפשר לעמוד בהם

מצגות משקיעים לדוגמא

ניתן ללמוד רבות מעיון במצגות קיימות של חברות שגייסו בהצלחה בעבר. מצגות אלו מספקות השראה ורעיונות לגבי מבנה ותוכן המצגת, סגנון ההצגה, העיצוב החזותי, אורך אופטימלי ועוד. לימוד והכרת מצגות דומות בתחום יאפשר שיפור ניכר של איכות המצגת שלך לקראת פנייתך למשקיעים. למגוון דוגמאות נוספות לחצו כאן.

איך להכין מצגת משקיעים - לסיכום

מצגת איכותית היא מפתח קריטי לשכנוע משקיעים להשקיע דווקא בסטארטאפ שלך. השקע מזמנך בתכנון, עיצוב, ניסוח וחזרות והקפד על בהירות ומיקוד במסרים החשובים ביותר. שלב עובדות, נתונים, תמונות ואלמנטים ויזואליים ככל האפשר כדי לחזק את הטיעונים שלך. תרגל תשובות לשאלות צפויות ממשקיעים. אם המוצר שלך טוב ואתה מציג אותו בבהירות ובמקצועיות מול המשקיעים הפוטנציאליים, סיכוייך לגייס את סכום ההשקעה המבוקש גבוהים. בהצלחה!

לחיצת יד עם משקיע במיזם
חיפוש
כל מה שרציתם לדעת על אסטרטגיה שיווקית
מהי אסטרטגיה שיווקית?

בעולם העסקי התחרותי של היום, בניית אסטרטגיה שיווקית ברורה וממוקדת היא המפתח להצלחה מתמשכת של עסקים, החל מסטארט-אפים צעירים וכלה בחברות גלובליות מובילות. עסק שאינו

קרא עוד »
להמשך קריאה
אהבתם? שתפו את הפוסט
לירן ווטרו
לירן ווטרו

מקדם אתרים ומשווק דיגיטלי בעל ידע וניסיון רב. עוסק רבות בבניית וקידום אתרים, קמפיינים ממומנים, צילום ועריכת סרטוני וידאו, ניהול ערוצי יוטיוב, כתיבת תוכן ומגוון שירותי שיווק ופרסום נוספים.